Jádro musí být tahounem české energetiky

Zatím druhý nejvýznamnějším zdrojem energie v České republice, využívaným v současné době hlavně pro výrobu elektřiny, jsou jaderné zdroje. Ty nyní dodávají přes 33 % vyráběné elektřiny. Jejich typickým rysem je Dlouhá životnost, vysoký faktor využití, spolehlivý, levný a předvídatelný provoz. Nezanedbatelnou strategickou výhodou je vysoká koncentrace paliva, což umožňuje, na rozdíl od všech ostatních zdrojů, možnost vytvoření strategických zásob na několik let provozu.

Výkon jaderných elektráren, objem počáteční investice a zejména délka investičního horizontu je předurčuje jen pro velké a dlouhodobé investory. Nízké palivové náklady se ale stávají nespornou cenovou výhodou jaderných zdrojů po uplynutí doby umoření počáteční investice. Variabilita cen paliva (tedy především cen uranu a obohacování) se promítá do cen produkované elektrické energie výrazně méně než u fosilních zdrojů, a proto je i cena energie z jaderných zdrojů lépe předvídatelná.

V ČR fungují dvě jaderné elektrárny v Dukovanech a v Temelíně. Investičně jsou jaderné zdroje velmi náročné, proto jsou nejvíce citlivé na stabilitu politického a ekonomického prostředí, o kterou Státní energetická koncepce usiluje. V časovém horizontu Státní energetické koncepce je v závislosti na predikci bilance výroby a spotřeby aktuální dostavba dalších jaderných bloků s výrobou přibližně 20 TWh do roku 2035, prodloužení životnosti stávajících čtyř bloků v elektrárně Dukovany (na 50 až 60 let) a později případná stavba dalšího bloku v horizontu odstavování jaderné elektrárny Dukovany.

Jaderná energie by dlouhodobě mohla přesáhnout 50% podíl na výrobě elektřiny a nahradit tak významnou část uhelných zdrojů. Současně je žádoucí, aby se začala významněji využívat část produkované tepelné energie z jaderných zdrojů k vytápění větších městských aglomerací. Pro případné pokračování využívání jádra i v delším časovém horizontu je nezbytné také prozkoumat, a podle potřeby i připravit, lokality pro budoucí další jaderné elektrárny po roce 2040.

Dne 3. června 2015 schválila vláda ČR svým usnesením č. 419 Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR byl vytvořen na základě usnesení vlády České republiky č. 243 k aktuálnímu stavu příprav výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín ze dne 9. dubna 2014. Tento dokument pak navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci a v mezích jejího strategického zadání transformuje dílčí cíle tohoto dokumentu do konkrétních realizačních kroků. Realizační kroky a role státu jsou popsány v oblastech, jakými jsou regulace v oblasti jaderné bezpečnosti; zajištění dlouhodobě udržitelné infrastruktury potřebné pro výstavbu; dlouhodobý bezpečný provoz jaderných zařízení a jejich vyřazování z provozu; ukládání jaderného odpadu všech kategorií, a to jak z jaderné energetiky tak i jaderného výzkumu, medicíny a průmyslu; výzkum v oblasti jaderné energetiky nebo školství a vzdělávání.

V současné době probíhá příprava výběrového řízení na nový blok elektrárny Dukovany. Došlo k rozhodnutí, že nebudou osloveni uchazeči z Ruska a Číny.

Ve svém programovém prohlášení nová vláda Petra Fialy k jaderné energetice uvedla:

Budoucnost české energetiky vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů s důrazem na technologickou neutralitu a vědecké poznání.

Budeme podporovat rozvoj jaderné energie. Docílíme tak naplnění klimatických závazků a zajištění dlouhodobé náhrady za emisní zdroje.

V EU budeme prosazovat pro jadernou energetiku rovné podmínky s ostatními nízkouhlíkovými zdroji.

Podpoříme dlouhodobý provoz stávajících jaderných bloků a výstavbu nového zdroje v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Připravíme podklady pro rozhodnutí o dalších blocích ve stávajících jaderných lokalitách Temelín a Dukovany.

Posílíme výzkum a vývoj a mezinárodní spolupráci v jaderné energetice a připravíme koncepci využití malých modulárních reaktorů v ČR.

Budeme pokračovat v přípravě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Budeme vyhodnocovat i jiná řešení, než je konečné umístění hlubinného úložiště v ČR.

Jaderné zdroje jsou rovněž obsahem návrhu taxonomie Evropské komise. Některé země v čele s Německem a Rakouskem se ovšem proti rozvoji jaderné energetiky vymezují.

Odborníci ale důrazně upozorňují, že Česká republika se bez jaderné energetiky neobejde. Nebude přitom stačit výstavba nových bloků elektrárny Dukovany, protože ty pouze nahradí stávající a postupně dosluhující bloky. Bude proto vystavět další bloky i v Jaderné elektrárně Temelín. Zároveň je smysluplné rozvíjet modulární reaktory, na jejichž vývoji pracují i čeští experti v ÚJV Řež.

Share This