Z médií
Kanada ukončila dotace BEV
Kanadská vláda podle informací od Joel Li zveřejněných na síti Linkedin překvapivě ukončila dotace na pořízení elektromobilů ve výši 5 000 CAD (cca 85 000 Kč). T
Mráz přichází z Bruselu. Hrozí nám studené klima, proč s tím ale nikdo nic nedělá?
Zmrzneme? Klima alarmisté tvrdí, že se upečeme. Právě kvůli nim nám však hrozí opačný problém. Možná už za tři roky se vypnou uhelné elektrárny a teplárny. Z vývozce se náhle staneme importérem energie.
Závislost na dovozu elektřiny se Česku prodraží, varují experti. Domácí průmysl bude v nevýhodě
Přesun České republiky z pozice vývozce k dovozci elektrické energie, který se podle nedávno zveřejněné analýzy provozovatele přenosové soustavy ČEPS odehraje v nejbližších letech, s sebou ponese nemalé náklady.
ERÚ se podvolilo předvolebnímu tlaku vlády
Energetický regulační úřad v pátek zveřejnil cenu regulované složky pro rok 2025. Češi by se v příštím roce měli dočkat zlevnění elektřiny i plynu i přesto, že meziročně úřad regulované částky u většiny navýšil.
S letošním rekordním počtem nových FVE 17,5 GW v Německu vzrostou problémy se sítí
V Německu by letos mělo přibýt rekordních 17,5 GW nového instalovaného výkonu solárních elektráren, meziročně o více než 2 GW více.
Míl: Plyn bude potřeba i za 25 let. Německá přirážka za jeho transport je výsměch
České vlády podcenily přípravu na odchod energetiky od uhlí. Pro bezpečnou transformaci je třeba zajistit alternativní přepravní trasy i dlouhodobé kontrakty na plyn, tvrdí bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl.
Bloomberg: Stamiliardové investice v dolarech nutné každý rok na rozvoj sítí
S pokračujícím přechodem k využívání obnovitelných zdrojů energie a ambiciózními plány na elektrifikaci dopravy, průmyslu a dalších odvětví se v budoucnu očekává značný růst poptávky po elektřině.
Ropní giganti tlumí v zájmu zisku své zelené aktivity
Velké petrochemické společnosti jako BP, Shell či Equinor ustupují od svých plánů na rozvoj nízkouhlíkových zdrojů energie a vrací se k tradičním formám podnikání. Důvod je prostý.
Energetici Hrdlička a Vondráš demaskovali nesmysly ze zdrojové analýzy ČEPS
Špičkový český energetik, profesor ČVUT František Hrdlička, v rozhovoru pro týdeník Echo, demaskoval nesmysly v nejnovější zdrojové analýze ČEPS. František Hrdlička, který je členem spolku energetických realistů (www.realisticka.cz) upozorňuje, že překotný ústup od uhlí zdevastuje jak elektroenergetiku, tak teplárenství
Elektromobilita se změnila z údajné příležitosti v reálnou hrozbu
Odboráři značky Volkswagen zahájili v pondělí v německých závodech protesty, které mohou skončit generální stávkou. Chtějí zrušit plány vedení, které vedle 10% snížení platů a mezd počítá s úplným uzavřením až tří německých továren VW.
Němečtí solárníci varují před blackoutem o Velikonocích 2025
Zajímavé události se začaly dít ohledně neregulované solární energie. Dvě přední solární společnosti v Německu varují před kolapsem dodávek elektřiny a vyzývají k okamžitým politickým opatřením, které by tomu pomohly předejít. Situace v oblasti fotovoltaiky se vymkla kontrole.
Ruský Gazprom zastaví dodávky plynu do Rakouska
Ruský producent plynu Gazprom oznámil, že dnes do Evropy přes Ukrajinu pošle 42,4 milionu metrů krychlových plynu, což je stejné množství jako v pátek, a to navzdory oznámení, že ode dneška ukončuje dodávky do Rakouska.
Trump odstoupí od Pařížské dohody o klimatu
Tým nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Turmpa už pilně pracuje a v některých věcech má naprosto jasno. Podle informací deníku New York Times je připraveno nařízení o odstoupení od klimatické dohody.
Páral: Na revizi Green Dealu už je pozdě. Zhroutí se sám
Zatímco v politických kruzích EU se vedou debaty, zda nějak realističtěji pojmout zelené plány, a většina těchto debat se točí kolem autoprůmyslu a elektromobilů, v realitě se začínají rozpadat plány skvělých zítřků dekarbonizace i tam, kde pokročily nejdále. Tedy v energetice a budování obnovitelných zdrojů (OZE).
Německo: aukce na elektřinu z biometanu – výsledek je opět NULA
V Německu proběhlo další kolo aukcí na podporu výroben biometanu, avšak i ono dopadlo stejně nevalně jako předchozí kola. Do aukce sice byla podána nabídka, tu nicméně musel tamní regulátor vyřadit. Již několik posledních kol se tak nepodařilo zajistit jediný nový projekt skrz aukce.
Šéf BMW: Evropa musí zrušit zákaz spalovacích motorů, jinak Čínu nezastaví
Pokud chce Evropská unie zmírnit závislost na Číně, musí zrušit plán zakázat od roku 2035 nová auta se spalovacím motorem. Na mezinárodním autosalonu v Paříži to dnes řekl šéf německé automobilky BMW Oliver Zipse. Evropské země jsou mimo jiné značně závislé na čínském dodavatelském řetězci u baterií pro elektromobily.
Analytik Národní rozpočtové rady o Draghiho zprávě
Z rozboru Daniela Bárty vyplývá: Jelikož reálně nemůžeme z EU udělat federaci jako USA, v prioritním zájmu zachování hospodářského růstu musíme opustit proces zničující dekarbonizace.
Bartuška hodnotí situaci s plynem u nás jako napjatou
Česko je připraveno na možnost, že 1. ledna přestane proudit ruský plyn přes Ukrajinu. I tuhou zimu by zvládlo, byť na hraně, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zvláštní zmocněnec českého ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.
Petr Paukner odmítá překotný odchod od uhlí bez reálné náhrady
Éra uhlí zjevně končí, tempo utlumování jeho využití je však příliš rychlé, míní matador v obchodu s komoditami Petr Paukner. Podle něj se v krátkodobém horizontu nelze spolehnout ani na plynové zdroje.
Evropské automobilky páchají sebevraždu, emisní cíle jsou nesplnitelné
Na pozadí iniciativy italské vlády, k níž se připojuje i česká, aby se již příští rok (nikoli dle plánu v roce 2026) revidoval cíl zákazu výroby a prodeje nových aut se spalovacími motory (u vědomí pokusu o jejich zachování s pomocí e-paliv) od roku 2035, je zajímavé si přečíst názor francouzského experta na automobilový průmysl.
Výroba oceli v ČR na historickém minimu, předpovědi nejsou příznivé
Podle dat Ocelářské unie se výroba oceli v České republice v prvním pololetí letošního roku opět propadla a dosahuje nejhorších výsledků v historii. V první půlce roku 2024 se u nás vyprodukovalo 1,27 milionů tun surové oceli, což je meziroční propad o víc než 600 tisíc tun, resp. 32 %. Poptávka po surové oceli a výrobků z ní je nízká už více jak dva roky, uvádějí oceláři v tiskové zprávě. K tomu se přidávají vysoké náklady v podobě drahých energií, drahých emisních povolenek a investice do dekarbonizace.
Von der Leyenová je nebezpečím pro Evropu, Francie v Komisi ztratila moc, říká Breton
Francie přišla v nové Evropské komisi o moc. Naopak ta v rukou šéfky EK Ursuly von der Leyenové roste a to je pro Evropu nebezpečné. Uvedl to bývalý francouzský eurokomisař Thierry Breton. Podle něj se Francie dostala na stejnou úroveň jako třeba Itálie nebo Polsko, von der Leyenová naopak prosazuje německou agendu.
Lízal odhaluje podstatu sporu KHNP a Westinghouse
V poslední době se řeší, zda korejská KHNP může v Česku stavět reaktor, na který si patentová práva nárokuje americký Westinghouse. Problém je ale úplně jinde a má geopolitický rozměr, píše v komentáři ekonom Lubomír Lízal.
Stanjura hledá cesty jak snížit platby solárním baronům
Ministerstvo financí připravuje návrh, jak výrazně snížit celkovou sumu dotací solárních a dalších podporovaných elektráren. Nyní je platí v cenách elektřiny spotřebitelé a podniky a také stát z rozpočtu.
Na výplatu solárních baronů chybí v rozpočtu 20-25 miliard
Ještě jednou prověříme, jestli dotace neomezit, říká Ministerstvo financí na zjištění SZ Byznys, že v rozpočtu 2025 nemá dost peněz pro zelené zdroje. Stejný pokus však loni selhal. Podle posledních odhadů chybí kolem 20 miliard.
ETS2 v podání zelené neziskovky Fakta o klimatu
Vydávání přání za skutečnost ohledně zdražení bydlení, benzínu a nafty od roku 2027 v důsledku ETS2, to je jasný postoj zelené neziskovky Fakta o klimatu (opět z Brna!), které dala prostor Zuzana Kubátová na Seznamu Zprávy. Jde jasně o princip vaření žáby.
Stát podpoří teplárny dotacemi, aby vyráběly nadále elektřinu
Když budou teplárny kromě tepla dodávat i elektřinu, vrátí se jim dřívější dotace. Ze státního rozpočtu mají dostat skoro miliardu. Cílem je udržet kombinovanou výrobu, na kterou jsou teplárny stavěné, a přibrzdit zdražování.
Stanjura zapomněl v rozpočtu na rostoucí dotace OZE
V čerstvě zveřejněném návrhu státního rozpočtu se zapomnělo na několik miliard, na které mají podle zákona nárok výrobci zelené elektřiny. Ministerstvo financí navrhlo položku zkrátit, podle Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu by však měla naopak růst.
Sarkastický Páral o solárech: Není dražší elektřina než ta zadarmo
Sluníčko pálí a solární elektrárny jedou jako o život. Dnů, kdy cena na trhu kvůli přebytku nabídky klesá do minusu, přibývá. Zelení aktivisté jásají a vidí v tom důkaz správnosti evropské cesty k levné energii.
Kdo a jak straší klimatickou změnou?
Ano, je teplo. Ale stresování občanů, že svět čeká apokalypsa, neodpovídá realitě. Bylo by hezké diskutovat místo toho o slabých místech dlouhodobých klimatických předpovědí a podivné hodnotě, kterou je průměrná historická teplota zeměkoule.
ENERGIE: Kolečko se polámalo, udělalo bác
Ve zprávách 28. srpna 2024 se opět objevila zpráva, že v Temelíně mají problém s turbínou a museli odpojit jeden blok. A není to první taková zpráva, předtím byla porucha na druhém bloku 31. 1. 2024.