Z médií
Bartuška hodnotí situaci s plynem u nás jako napjatou
Česko je připraveno na možnost, že 1. ledna přestane proudit ruský plyn přes Ukrajinu. I tuhou zimu by zvládlo, byť na hraně, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zvláštní zmocněnec českého ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.
Petr Paukner odmítá překotný odchod od uhlí bez reálné náhrady
Éra uhlí zjevně končí, tempo utlumování jeho využití je však příliš rychlé, míní matador v obchodu s komoditami Petr Paukner. Podle něj se v krátkodobém horizontu nelze spolehnout ani na plynové zdroje.
Evropské automobilky páchají sebevraždu, emisní cíle jsou nesplnitelné
Na pozadí iniciativy italské vlády, k níž se připojuje i česká, aby se již příští rok (nikoli dle plánu v roce 2026) revidoval cíl zákazu výroby a prodeje nových aut se spalovacími motory (u vědomí pokusu o jejich zachování s pomocí e-paliv) od roku 2035, je zajímavé si přečíst názor francouzského experta na automobilový průmysl.
Výroba oceli v ČR na historickém minimu, předpovědi nejsou příznivé
Podle dat Ocelářské unie se výroba oceli v České republice v prvním pololetí letošního roku opět propadla a dosahuje nejhorších výsledků v historii. V první půlce roku 2024 se u nás vyprodukovalo 1,27 milionů tun surové oceli, což je meziroční propad o víc než 600 tisíc tun, resp. 32 %. Poptávka po surové oceli a výrobků z ní je nízká už více jak dva roky, uvádějí oceláři v tiskové zprávě. K tomu se přidávají vysoké náklady v podobě drahých energií, drahých emisních povolenek a investice do dekarbonizace.
Von der Leyenová je nebezpečím pro Evropu, Francie v Komisi ztratila moc, říká Breton
Francie přišla v nové Evropské komisi o moc. Naopak ta v rukou šéfky EK Ursuly von der Leyenové roste a to je pro Evropu nebezpečné. Uvedl to bývalý francouzský eurokomisař Thierry Breton. Podle něj se Francie dostala na stejnou úroveň jako třeba Itálie nebo Polsko, von der Leyenová naopak prosazuje německou agendu.
Lízal odhaluje podstatu sporu KHNP a Westinghouse
V poslední době se řeší, zda korejská KHNP může v Česku stavět reaktor, na který si patentová práva nárokuje americký Westinghouse. Problém je ale úplně jinde a má geopolitický rozměr, píše v komentáři ekonom Lubomír Lízal.
Stanjura hledá cesty jak snížit platby solárním baronům
Ministerstvo financí připravuje návrh, jak výrazně snížit celkovou sumu dotací solárních a dalších podporovaných elektráren. Nyní je platí v cenách elektřiny spotřebitelé a podniky a také stát z rozpočtu.
Na výplatu solárních baronů chybí v rozpočtu 20-25 miliard
Ještě jednou prověříme, jestli dotace neomezit, říká Ministerstvo financí na zjištění SZ Byznys, že v rozpočtu 2025 nemá dost peněz pro zelené zdroje. Stejný pokus však loni selhal. Podle posledních odhadů chybí kolem 20 miliard.
ETS2 v podání zelené neziskovky Fakta o klimatu
Vydávání přání za skutečnost ohledně zdražení bydlení, benzínu a nafty od roku 2027 v důsledku ETS2, to je jasný postoj zelené neziskovky Fakta o klimatu (opět z Brna!), které dala prostor Zuzana Kubátová na Seznamu Zprávy. Jde jasně o princip vaření žáby.
Stát podpoří teplárny dotacemi, aby vyráběly nadále elektřinu
Když budou teplárny kromě tepla dodávat i elektřinu, vrátí se jim dřívější dotace. Ze státního rozpočtu mají dostat skoro miliardu. Cílem je udržet kombinovanou výrobu, na kterou jsou teplárny stavěné, a přibrzdit zdražování.
Stanjura zapomněl v rozpočtu na rostoucí dotace OZE
V čerstvě zveřejněném návrhu státního rozpočtu se zapomnělo na několik miliard, na které mají podle zákona nárok výrobci zelené elektřiny. Ministerstvo financí navrhlo položku zkrátit, podle Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu by však měla naopak růst.
Sarkastický Páral o solárech: Není dražší elektřina než ta zadarmo
Sluníčko pálí a solární elektrárny jedou jako o život. Dnů, kdy cena na trhu kvůli přebytku nabídky klesá do minusu, přibývá. Zelení aktivisté jásají a vidí v tom důkaz správnosti evropské cesty k levné energii.
Kdo a jak straší klimatickou změnou?
Ano, je teplo. Ale stresování občanů, že svět čeká apokalypsa, neodpovídá realitě. Bylo by hezké diskutovat místo toho o slabých místech dlouhodobých klimatických předpovědí a podivné hodnotě, kterou je průměrná historická teplota zeměkoule.
ENERGIE: Kolečko se polámalo, udělalo bác
Ve zprávách 28. srpna 2024 se opět objevila zpráva, že v Temelíně mají problém s turbínou a museli odpojit jeden blok. A není to první taková zpráva, předtím byla porucha na druhém bloku 31. 1. 2024.
ČEZ se snaží přesvědčit obce, aby souhlasily s výstavbou větrných elektráren
Elektrárny by jim přinesly další příjmy do rozpočtů, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Podle průzkumu, který se ve vesnicích vloni uskutečnil, obyvatelé s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí.
Elektřina z fotovoltaik stojí miliardy na kompenzacích, ty už přitom postrádají smysl
Rostoucí počet fotovoltaických elektráren rychle zvyšuje i množství elektrické energie vyráběné během slunných dnů. Té už je v Německu takové množství, že s tím má problém i energetická síť. Stát navíc platí miliardy na kompenzacích, které původně měly fotovoltaiku podpořit.
Vláda schválila aktualizovaný Národní akční plán čisté mobility
Rychlejší rozvoj využívání vozidel s alternativním pohonem ve všech druzích dopravy a naplňování unijních i národních cílů v oblasti dekarbonizace a využití obnovitelných zdrojů energie v dopravě jako priorita.
Jak to bude s náhradou ruské ropy po 1. lednu
Ukrajina od ledna nepustí podle poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka ruskou ropu do ropovodu Družba. Oficiálně zatím Česko informováno nebylo.
ERÚ odložil tarifní reformu nejméně o dva roky
Energetický regulační úřad poslal do připomínkového řízení dva návrhy, které budou pro příznivce moderní energetiky zklamáním. V novele vyhlášky o trhu s elektřinou navrhuje odklad tarifní reformy pro velké odběratele.
ČEPS zvýší výdaje o víc než 50 procent
Regulovaná část elektřiny bude v příštích letech zdražovat. Kromě jiného proto, že je třeba výrazně posílit a modernizovat přenosovou a distribuční soustavu.
Zhoubná ideologie Green Deal
Je zajímavé pozorovat, jak se současná ideologie Green Dealu blíží té normalizační. Byly vytvořeny celé instituce, bádající a dodávající podpůrné argumenty pro udržování této oficiální nauky, tisíce lidí se živí vytvářením učebnic pro školy a oslavných příruček, zpracováváním podkladů k investicím do údajně zelených technologií, vyhodnocováním dotací a vymýšlením regulací, příkazů a zákazů sloužících k zavádění povolených řešení a odstraňováním těch zakázaných – a přitom všichni vědí, že je to blbost.
Nekonsolidované výsledky ČEPS
Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS v loňském roce zaznamenal čistý zisk 3,95 miliardy korun. Dostal se tak z předloňské ztráty téměř 3,2 miliardy korun.
Průzkum: Většina Čechů chce zachovat uhlí ještě 15 let
Česko by si mělo ponechat déle v provozu uhelné elektrárny. Takový vzkaz vyslali účastníci průzkumu veřejného mínění agentury STEM/MARK, který se zaměřil na vnímání plánovaného útlumu těžby uhlí a změn v energetice. Zatímco polovina lidí vnímá uhlí jako energetický zdroj pozitivně, 3 lidé z 10 negativně.
Mojmír Hampl a Petr Musil pranýřují EU obligace
Program Next Generation má nakopnout ekonomiku EU sumou 800 miliard eur a v plánu je vydání unijních dluhopisů. Není to ale cesta k rozpočtové federalizaci? Ptají se v komentáři Mojmír Hampl a Petr Musil z Národní rozpočtové rady.
Video reportáž z Chvaletic na téma konce uhlí také s expertem Janem Vondrášem
Okno dramatického nedostatku elektřiny se otevírá stále více, mj. v důsledky soudního rozhodnutí o zavření další velké uhelné elektrárny z Tykačovy skupiny Počerady, a to kvůli reziduu emisí rtuti. Více: info.cz
Německá vláda ztratila důvěru voličů, po regionálních volbách mohou příjít předčasné parlamentní
Jakmile se řeč stočí na politiku, tak ani v době dovolených a školních prázdnin neopouští Němce blbá nálada. Nespokojenost až rozladěnost nad tím, jak si počíná vláda kancléře Olafa Scholze, neberou konce a podle nejnovějšího průzkumu si 53 procent Němců přeje předčasné volby.
Švihlíková: EU zbrojí a současně prosazuje zničující ideologii Green Deal
CNN Prima News: Švihlíková svižně argumentuje, najednou i premiérův poradce Křeček dochází ke kritice neúnosných cen energie a české dotační ekonomiky. Kdo komu a jak tedy radí? Ovšem starého psa novým kouskům nenaučíš.
Šnobr v E15 znovu torpéduje výstavbu jádra v ČR
Vláda sice v červenci soukromé společnosti ČEZ státnicky odklepla stavbu dvou jaderných bloků, ale to hlavní neřekla. Totiž že výběr korejské KHNP byl vynucen pod závažnou hrozbou právních kroků z tendru vyřazeného amerického Westinghousu. O tom, že výběr dodavatele nyní zahrnuje i silné zájmy americké administrativy, také nepadlo ani slovo.
V normálni zemi by padl ministr, možná celá vláda
Stát loni během vlny zestátňování podniků za doprovodu velké kritiky koupil za osm miliard zadlužené plynovody Net4Gas. Obchod prosadil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN), který nyní velmi pravděpodobně zamíří na post eurokomisaře.
Ekonomický růst je důležitější. Nový Zéland končí se zelenou politikou, obnovuje těžbu ropy a plynu
Kabinet ve Wellingtonu otáčí kormidlem vládní politiky zpět k fosilním zdrojům. Prosperita a hospodářský růst jsou podle něj důležitější než klimatické sliby předchozí vlády.
Průmysl zrychlil svůj pokles. „Firmy doplácejí na ztrátu konkurenceschopnosti EU“
Průmyslová produkce v Česku v červnu zrychlila meziroční pokles na 3,4 procenta, v květnu se snížila o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu o 0,7 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému červnu vzrostla o 4,1 procenta.